
САЈАМ СТВАРАЛАШТВА
Девети Сајам стваралаштва чланица Савеза дистрофичара Србије, одржан је у Културном центру у Чачку, у оквиру програма „ЗАЈЕДНО НАПРЕД“ и кампање СРБИЈА БЕЗ БАРИЈЕРА – ИНКЛУЗИВНА СРБИЈА, уз финансијску подршку најзначајнијег партнера Савеза, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Сектора за заштиту особа са инвалидитетом.
Присутнима су се обратили Душан Радојевић, члан градског већа општине Чачак, Мирјана Станојевић, председница Удружења дистрофичара моравичког округа, Душан Тројановић председник Савеза дистрофичара Србије, као и Оливера Јововић из Сектора за заштиту особа са инвалидитетом, која је и свечано отворила Сајам.
СВЕТСКИ ДАН ДМД

Тим поводом, 9. септембра 2024. године у Београду, у просторијама Савеза је одржан округли сто на тему „Нове терапијске могућности кроз клиничке студије и регистроване лекове за оболеле од Дишенове мишићне дистрофије“, о чему је говорила проф. др Ведрана Милић Рашић са Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину.
У неформалној и пријатељској атмосфери разговарало се о доступности нових терапија, али и о другим темама битним за свакодневни живот особа са дистрофијом. Главни протагоности дискусије били су дечаци оболели од ДМД, који су са великом пажњом и интересовањем пратили излагање, постављали питања, преносили своја искуства и запажања и износили предлоге. Исцрпан разговор са проф. др Ведраном донео је и родитељима преко потребна објашњења, разрешио недоумице, али и улио наду у будућност.
Терапија код Дишенове мишићне дистрофије заснива се на симптоматској терапији и превентивним мерама. Лечење се базира на ублажавању постојећих симптома, превенцији појаве нових симптома и спречавању развоја компликација болести. За децу и одрасле са Дишеновом мишићном дистрофијом је врло важна правилна и редовна кинезитерапија. Редовно практиковање одговарајућих вежби ће значајно успорити напредовање болести и спречити погоршање постојећих симптома.
СВЕТСКИ ДАН ДМД
